O cestě
  Zprávy z cesty
  Fotogalerie
  Praktické
  informace
  O nás

náš krátký rozhovor o Barmě na vlnách ČRo2
 
Naše cesty pouští
i pralesem na LukasSynek.cz

O cestě

Úvod - Kdy a kde jsme byli? - Mapa cesty - Itinerář

Úvod

      Myanemská unie, neboli Myanma - to je dnes oficiální název staré dobré Barmy (vlastní Barma je pouze jeden ze států této unie). Pro neuvěřitelné množství nádherných památek bývá také někdy označovaná jako "Zlatá země" nebo "Země zlatých pagod". Zatímco na pagodách zlato stále zůstává, z vládní pokladny postupně zmizelo vinou hospodaření poválečných komunistických a vojenských režimů, čímž se kdysi bohatá a pyšná Barma postupně propadla mezi nejchudší země světa. Možná ale díky tomu jsou zdejší lidé neobyčejně přátelští a pohostinní.
      Cestovatelé, kteří měli možnost srovnání, považují Barmu za nejúžasnější zemi jihovýchodní Asie. Pak ovšem vyvstává tedy otázka, proč se už dávno nestala cílem cestovatelů nebo masové turistiky? Problém je právě v tom, že v zemi vládne totalitní vojenský režim, který teprve teď, po několika desetiletích úplné izolace, pomalu otevírá zemi okolnímu světu. Zdá se, že se konečně zlepšuje i ekonomická situace. Ovšem předat vládu demokratickým stranám vojenská vláda stále nehodlá.
     


Kdy a kde jsme byli?

      Cestu do Barmy jsme se rozhodli spojit s navštěvou jižního Thajska. Na cestě jsme strávili bezmála pět týdnů od 19. 2. do 22. 3. 2003.
      Naším prvním cílem se stal Bangkok, brána jihovýchodní Asie, kde jsme si museli vyřídit Barmské vízum. Z bangkockého blázince jsme přes noc přejeli na západní pobřeží Malajského poloostrova do letoviska Krabi a strávili jsme tam dva dny na plážích odlehlého mysu Laem Phra Nang obklopeného tyrkysovými vodami Andamanského moře. Následoval lodní výlet mezi skalní věže v zálivu Phang Nga. Potom jsme pobyli v pravém, nefalšovaném pralese v národním parku Khao Sok a se zastávkou v městečku Damnoen Saduak s fantastickými "plovoucími trhy" jsme se vrátili do Bangkoku. Nakonec jsme ještě vyrazili do nedalekého města Ayutthaya - k ruinám bývalého královského sídla.
      Po necelých dvou týdnech v Thajsku jsme 1. března přeletěli do Yangonu (bývalý Rangún) a během následujících tří týdnů jsme navštívili nejvýznamnější místa Barmy. V Yangonu jsme si prohlédli proslulou pagodu Shwedagon a rovnou jsme se vydali do vyprahlé oblasti v horní Barmě, do zaniklého obrovského města Bagan, navštívili jsme sídlo natů na hoře Mt. Popa (posvátná buddhistická hora) a druhé největší město Barmy - Mandalay (bývalé královské město, nachází se zde mimojiné i největší kniha světa). Odtud jsme si udělali výlet do Mingunu (tamní pagoda měla být největší na světě), Amarapury (nejdelší dřevěný most světa) a pohodového horského městečka Maymyo (= Pyin U Lwin). Pak jsme se přesunuli do Šanského státu. Nejprve do Pindayi (Jeskyně tisíců buddhů) a pak na několik dní k fantastickému jezeru Inle. Přes Bago (několik obřích soch Buddhy) jsme se přejeli na jih do Monského státu k posvátnému pozlacenému viklanu Kyaikhtiyo [čaj-tý-jo]. Předposlední den v Barmě jsme se poflakovali opět po Yangonu.
      Pak ráno přelet do Bangkoku, 12 h čekání na letišti, noční let do Kodaně, přes den jsme si prohlédli Kodaň a navečer zpět domů.
     


Mapa cesty


     

Itinerář

Thajsko

18.2.  odlet
19.2.  Bangkok
20.2.  Bangkok
21.2.  Bangkok/přesun
22.2.  Krabi
23.2.  Krabi
24.2.  Phang-Nga
25.2.  Khao Sok
26.2.  Khao Sok
27.2.  Bangkok
28.2.  Bangkok
01.3.  Bangkok/přelet    

Barma

02.3.  Yangon/přesun
03.3.  přesun/Bagan
04.3.  Bagan
05.3.  Bagan
06.3.  Mt. Popa
07.3.  Mandalay
08.3.  Mandalay
09.3.  Mingun a Amarapura
10.3.  Anisakan
11.3.  Maymyo
12.3.  Pindaya
13.3.  přesun/Inle
14.3.  Inle
15.3.  Inle
16.3.  Inle/přesun
17.3.  Bago/přesun
18.3.  Kyaiktiyo
19.3.  Kyaiktiyo
20.3.  Yangon
21.3.  Bangkok-letiště
22.3.  Kodaň

nahoru
© Lukáš Synek

Sportovní vybavení a oblečení nakupujeme u firmy SPORT & OUTDOOR Sedlčany.