Spojené arabské emiráty - Lukáš Synek

    www.LukasSynek.cz                                                                         cestovatelské stránky Lukáše a Aleny Synkových

Spojené arabské emiráty  [březen 2009] mapa cesty >> aktuální promítání >>

      Ve "starém" centru Dubaje nás potěšil čilý ruch v zátoce Khor Dubai a jejím okolí. Naopak jen stěží se dá pochopit neuvěřitelný stavební boom, kterým rostou celé mrakodrapové čtvrti jako houby po dešti. Hlavní nástrahu velkoměsta tak představuje klopýtání kolem stavenišť. Jistě zaujme, že města v Emirátech mají místo centrálních tepláren centrální chladírny pro pohon všech těch klimatizací.
      Na ulicích člověk potká jen docela málo pravých domorodců oděných v arabských bílých róbách, protože 80 % populace dnes tvoří zahraniční pracovníci. Díky bohatství plynoucímu z ropy a obchodu už totiž domácí obyvatelé vůbec nemusí pracovat a najímají si na veškeré práce cizince.
      Vystavěná moderní města ostře kontrastují s vyprahlými horami a pouštěmi, které zaujímají většinu území. V emirátu Abú Dhabí jsme zajeli k saúdským hranicím do 100 km dlouhé oázy Liwa, kde začínají nádherné monumentální duny pouště Rub al-Khálí. Dodnes se tam provozuje tradiční oázní zemědělství a chov velbloudů. Projeli jsme i přes pohoří Al Hadžar na pobřeží Ománského zálivu patřícího emirátům Šardžah a Fudžajrah. Za městem Hatta jsme se zastavili u pozoruhodných horských jezírek, která leží už na ománském území a v ostrých vyprahlých horách působí velmi zvláštně.
      Krásnou podívanou v závěru cesty byl rušný rybí trh ve městě Šardžah ležícího hned vedle Dubaje.

Fotogalerie

Praktické informace

O nás a našich cestách