Malawi 2008 - Lukáš Synek

    www.LukasSynek.cz

Malawi  [srpen/září 2008]

      Proč se nejezdí do Malawi? Odpověď zřejmě neexistuje, protože tato země v jihovýchodní Africe jinak patří k nejbezpečnějším, nejlevnějším a přitom i nejkrásnějším na africkém kontinentu. Místní lidé jsou chytří, pestře se oblékají a vůči cizincům vystupují velmi příjemně a otevřeně. Angličtina představuje jeden z úředních jazyků, proto zde téměř padá i jazyková bariéra. Země se řadí mezi nejchudší na světě, díky jezeru Malawi tu však hrozba hladu není příliš vážná. Mezi naše nejsilnější zážitky patří plavba anglickým parníkem Ilala téměř přes celé 600 km dlouhé jezero Malawi, šnorchlování mezi barevnými cichlidami, sledování života rybářů, vzrušující safari v NP Liwonde, trekking v masivu Mulandže s výstupem na nejvyšší horu regionu (Sapitwa 3001 m n. m.) a samozřejmě typická doprava v přecpaných minibusech nebo na korbách náklaďáků.

Mapa cesty

Fotogalerie

Praktické informace

Kdy promítám Malawi? >>
O mě a mých cestách >>

 

Praktické informace

Geografické informace - Podnebí - Jak do Malawi - Vízum - Peníze a ceny - Rozpočet pro batůžkáře - Ubytování - Stravování - Doprava - Vstupy - Lidé a jazyk - Komunikace s domovem - Očkování a malárie - Zastupitelské úřady

Geografické informace

Oficiální název:

Malawiská republika

Hlavní město:

Lilongwe

Rozloha:

118 480 km2

Počet obyvatel:

asi 12 mil.

Oficiální jazyk:

angličtina, čičewa

Hlavní náboženství:

křesťanství, islám

Čas:

GMT +2, letní čas se nezavádí (vůči ČR žádný posun v létě, +1 h v zimě)

Měna:

malawiská kwača; 1 Kč = 9 Kw (2008)

nahoru

Podnebí

Od konce října do konce dubna obvykle trvá období dešťů. Pro cestování je ovšem vhodnější období sucha, kdy jsou lépe sjízdné silnice, je nižší riziko malárie a snadněji se pozorují divoká zvířata v rezervacích, protože se stahují ke zdrojům vody. Dobrým obdobím pro návštěvu je konec našeho léta. V srpnu a září se teploty přes den pohybují mezi 25-30 °C, v noci klesají u jezera Malawi pod 20 °C, v horách však až k nule (2500 m n.m.). Protože Malawi je hornatá země, vemte si teplý spacák (nikoliv slaboučký tropický), flísku a dobrou větrovku/goretexovou bundu. Obecná představa, že Afrika je velmi horká, tu tak úplně neplatí.

nahoru

Jak do Malawi

Letenky do hlavního města Lilongwe, případně do ekonomického střediska Blantyre, nabízí především British Airways, KLM a Southafrican Airlines - jsou však dost drahé (kolem 40 000 Kč). Levnější destinace představuje Dar es Salaam (Tanzanie) nebo Lusaka (Zambie), odkud pak lze cestovat do Malawi po zemi. Z obou těchto měst jezdí do Lilongwe párkrát týdně přímé dálkové autobusy (např. z Dar es Salaamu společnost Falcon, asi 24 h, 50 USD).

V případě cesty z Dar es Salaamu však doporučujeme napřed přesun k hranicím do tanzanského města Mbeya a následující den teprve přechod do Malawi: Z Daru odjíždí do Mbeyi denně několik autobusů, všechny v 6:00 (11 h, 30 USD). V Mbeye lze přespat v některém z hotýlků nad autobusovým terminálem a ráno pokračovat minibusem na hranice (3 h, 5 USD) - přechod Kyela/Iponga, místní tu říkají prostě "border". Pár kilometrů před hranicemi se přesedá za neuvěřitelného chaosu a hádek do jiných minibusů (původní jízdenka však stále platí).

Vyřízení hraničních formalit probíhá na tanzanské i malawiské celnici velmi korektně, úředníci mluví anglicky. Vyplňují se jednoduché imigrační karty. Přes noc je hraniční přechod uzavřený (otvírá se v 6:00). Z hranice jezdí sdílené taxíky (500 kwača/osobu; 45 min) do příhraničního malawiského městečka Karonga, kde se nachází první autobusový terminál, tržiště i ubytování. Do večera se můžete dostat až do velkého města Mzuzu (1000 kwača; 4,5 h).

nahoru

Vízum

Pro vstup do Malawi musíte mít předem vyřízené vízum. Nejpraktičtější ambasády Malawi jsou v Berlíně a Dar es Salaamu (Tanzanie). Vízum se také vydává na letišti v Lilongwe za 3000 kwača. Nevydává se však na pozemních hraničních přechodech! Za vyjímečných okolností mohou úředníci na hraničním přechodu vystavit tzv. "Provizorní vstupní povolení", které opravňuje k vystavení víza (70 USD) až na prvním imigračním úřadě v Malawi (Mzuzu, Lilongwe, Blantyre). Spolehnutím se na tuto možnost riskujete odmítnutí vstupu do země a cestu někam zpátky pro řádné vízum (ztráta několika dnů a desítek dolarů).

Pokud cestujete přes Tanzanii budete potřebovat tanzanské vízum. Vízum dostanete automaticky na letišti v Dar es Salaamu, ale vystavují pouze jednovstupové turistické na 30 dní za 50 USD. Při návratu z Malawi budete samozřejmě potřebovat nové tanzanské vízum. Naštěstí ho vystavují i na všech hraničních přechodech, dokonce dva typy: turistické na 30 dní za 50 USD nebo tranzitní na 3 dny za 30 USD. Dvouvstupové vízum můžete získat jen před cestou do Tanzanie, např. na ambasádě v Berlíně.

nahoru

Peníze a ceny

Národní měnou je malawiská kwača (Kw). Směnárny berou dolary i eura. Lepší kurzy vždy nabízejí veksláci na ulici - při dodržení základní obezřetnosti, není třeba se jejich služeb obávat. Kurzy v září 2008: tanzanská hranice 160 Kw/USD, Mzuzu 150 Kw/USD, Blantyre 138 Kw/USD (tzn. 1 Kč = 9 Kw). Čím blíže k Blantyre, tím horší kurz. Aktuální kurz národní banky si můžete předem ověřit například na http://finance.yahoo.com/currency. Cestovní šeky AmEx banky berou, účtují si však nezanedbatelné poplatky za proplacení. Ve velkých městech fungují i zánovní bankomaty. Na možnost přímého placení kreditní kartou obyčejný cestovatel nenarazí. V Malawi jsme jako batůžkáři utratili 27 USD/den/osobu (viz Rozpočet) včetně safari.

nahoru

Rozpočet pro batůžkáře

Rozpočet na 1 osobu v Kč
 

 

poznámka

vízum - Tanzanie (turistické + tranzitní)

1 280

50+30 USD

vízum - Malawi

1 120

70 USD (Mzuzu)

pojištění

625

25 Kč/den

drogerie

200

 

antimalarika

800

 

cestování (24 dnů)

10 750

27 USD/den

celkem

14 775

 

pozn.:
1) Letenku z Prahy do Dar es Salaamu jsme měli za skvělou cenu od Swiss International Airlines.
2) Cestovali jsme ve dvou. Hotýlky a pelechy na přespání velmi levné (kromě Lilongwe a Blantyre). Jedli jsme v jídelnách s prostým lidem, dopřávali si pivo, pochutiny a ovoce. Jezdili jsme místními minibusy nebo na korbách čehokoliv. Párkrát internet. Průměr je včetně safari v NP Liwonde (1,5 dne), bez něj by vyšel 23 USD/den.
3) Při kurzu dolaru 15,9 Kč/USD (srpen 2008).

nahoru

Ubytování

V "civilizaci": V každém městečku se nachází minimálně jeden hotel, motel nebo guesthouse. Všechny tyto pěkné názvy však skrývají velmi jednoduché ubytování. Ve vybavení pouze postel, případně i stolek a obvykle vlastní sprcha. Zdi většinou hrály všemi barvami, ale pokoje byly v rámci možností uklizené. Nad postelemi vždy visely moskytiéry, i když někdy trochu děravé. Ve všech pokojích byly zásuvky britského typu - přivezte si příslušnou redukci. Ceny se pohybují mezi 600-1200 Kw za dvoulůžkový pokoj. V Lilongwe a Blantyre je ubytování o něco kvalitnější a každopádně výrazně dražší (od 4000 Kw/pokoj).

V divočině: V ústředí NP Nyika se nachází kemp, kde nás hned přivítal správce, rozdělal oheň na ohništi a zatopil pod velkým ohřívačem vody (horká sprcha uprostřed divočiny) - 1000 Kw/osobu. Ubytování v NP Liwonde viz speciální odstavec níže. Během trekování v masivu Mulanje (Mulandže) se spí v pěkných chatách lesní správy - 700 Kw/osobu ("pitná voda" a dřevo do krbu k dispozici).

Na parníku Ilala: 1) kajuta na trase Khata Bay - Monkey Bay asi 20 000 Kw/osobu; 2) první třída = ve vlastním spacáku na horní palubě pod hvězdami, k dispozici pár matrací, 1 záchod, 1 sprcha, trasa Khata Bay - Monkey Bay 10 000 Kw/osobu; 3) druhá třída = mezi desítkami namačkaných lidí a pytlů, v příšerném vedru, bez sedadla (alespoň první noc), jen pro velmi otrlé, trasa Khata Bay - Monkey Bay 3000 Kw/osobu.

Safari v NP Liwonde
All inclusive v Mvuu Campu stojí 90 USD/den a zahrnuje: nocleh ve vysokém stanu s dvěma postelemi, delikátní snídani, neomezeně velký oběd a večeři (all-you-can-eat, a ještě vás k tomu pobízejí!), filtrovanou vodu, dopolední safari na motorovém člunu na řece, odpolední/noční safari džípem pro 9 lidí, mimořádně úslužný a kvalifikovaný personál. Cena 90 USD/den je za takové služby skvělá (v okolních zemích stojí safari kolem 300 USD/den). Poplatek za spaní ve vlastním stanu, bez stravování a zaplacení dopolední a odpolední vyjížďky by vyšlo na 75 USD/den (takže tady se fakt nevyplatí šetřit). V kempu je mobilní signál a od setmění do 21 h běží elektřina. Pozor, hroši a sloni chodí v noci i přímo do kempu, a nejsou ochočení, proto dbejte přesně pokynů personálu, jinak skutečně riskujete život.
Nejlepší přístupová cesta do Mvuu Campu (Hroší kemp) v centru parku vede z Ulongwe (v polovině silnice Mangochi - Liwonde) 16 km k řece. V Ulongwe už čekají kluci-cyklotaxi (500 Kw/kolo; 1,5 h; cesta prašná, ale po rovině). Mvuu Camp leží na protějším břehu řeky a má zde svého převozníka (zdarma). Druhá přístupová trasa vede z města Liwonde skrz park po tom břehu řeky, kde leží kemp - cesta špatná, doprava pouze pronajatým džípem (asi 35 km). Třetí přístupová cesta je po řece lodí z města Liwonde (nejdražší varianta).

nahoru

Stravování

Všude jsou k dostání limonády a coca-cola ve skle (0,33 l - 50 Kw). Mimo větší města však bývá problém sehnat obyčejnou balenou vodu (2 l - 150 Kw). Doporučujeme proto vzít si s sebou přípravky na dezinfekci vody (např. Aquasteril), kterou natočíte třeba v hotýlku nebo v jídelně. V celé zemi se prodává malawiské licenční pivo Carlsberg pod sloganem "Probably the best beer in the world" (0,33 l - 90 Kw) - fakt je, že všech pět druhů se pít dá.

Malawi patří mezi chudé země a tomu odpovídá i omezený sortiment zboží v obchodech a nabídka pokrmů v jídelnách. Jídelny nabízejí grilované kuře, hovězího steak, míchanou zeleninu nebo čambo (placatá ryba z jezera) s některou ze tří příloh: rýže, smažené brambory a nsima (kaše z kukuřičné nebo kasavové mouky). Ceny takových jídel se pohybují mezi 350-450 Kw. K snídani jedí Malawijci většinou smažené brambory - ty si zároveň dávají i kdykoliv k svačině; ve velikých pánvích je smaží na oleji celý den všude, kde je větší koncentrace lidí. Jídelny někdy servírují i anglickou snídani (vajíčka, toast, máslo, marmeládu, smažené brambory a čaj s mlékem; asi 400 Kw).

Ve městech se vždy najdou užitečné supermarkety Peoples. Praktické věci (např. na trek), které v nich lze s jistotou nakoupit: těstoviny, kečup, fazole v konzervě, tuňák v konzervě, arašídové máslo, marmeláda, toastový chleba, sušenky, čokoláda, vitacit, voda - ceny jako u nás. Na trzích naopak seženete čerstvé věci jako banány, ananas, papáju, jablka, rajčata. Na ulici se jen tak na zub prodávají vařená vajíčka (40 Kw), pražené buráky (rovnou do hrsti) nebo pečená kukuřičné klasy (25 Kw).

nahoru

Doprava

Hlavní dopravní prostředek představují minibusy v rozličném stádiu rozpadu. Vyjíždějí, když se naplní - a naplní se opravdu vždycky až do posledního místa jak cestujícími, tak jejich zavazadly (pytle sušených ryb, pytle s moukou, koše se zeleninou apod.). Dospělé ženy cestují vždy s dětmi, mladé slečny typicky se slepicí (?). Rovnocenným dopravním prostředkem jsou v severním Malawi pickupy, kde se lidé mačkají pro změnu na korbě. Pickupy a náklaďáky jsou také jediným dopravním prostředkem do odlehlejších vesnic - obvykle se jede ráno nakoupit do města a odpoledne zpět do vesnice. Aut je v takových vesnicích málo a každé místo je vzácné, proto se i za "stopování" zcela přirozeně platí. Na hlavní trase Blantyre-Lilongwe-Mzuzu jezdí i velké, relativně luxusní autobusy. Ve městech jezdí jako MHD minibusy, klasické taxíky nebo cyklotaxi.

Místním řidičům/průvodčím budiž ke cti, že po nás nikdy nechtěli víc než po domorodcích. Platí se zhruba 500 Kw za hodinu jízdy (50 km). Příklady cen: Karonga-Chitimba 800 Kw (1,5 h), Chitimba-Rumpi 600 Kw (2 h), Rumpi-Mzuzu 450 Kw (1 h), Mzuzu - Nkata Bay 400 Kw (1 h), Monkey Bay - Cape Maclear 400 Kw (40 min), Liwonde-Limbe 800 Kw (), Limbe-Mulanje 450 Kw (1,5 h), Blantyre-Lilongwe 1500 Kw (velký autobus; 6 h), Lilongwe-Mzuzu 1200 Kw (7 h), Mzuzu-Karonga 1000 (4 h).

V malawiské dopravě se připravte na opravdu vysokou míru nepohodlí. Podobně jako v Asii se během přesunů obrňte trpělivostí a nedělejte si příliš pevné časové plány! Řidiči jezdí jako šílenci. Viděli jsme a zažili i několik nehod a srážek. Četná rakvářství podél silnic mě dost znervózňovala.

nahoru

Vstupy

V Malawi nejsou památky - Malawi je o lidech, o jezeře, o přírodě, o horách. Vstupné se však platí do národních parků - ekvivalent 5 USD/den (750 Kw/den): NP Nyika, NP Liwonde, NP Lake Malawi (Otter Point v Cape Maclear). Muzeum Stone House v Livingstonii 200 Kw.

nahoru

Lidé a jazyk

Malawi si zaslouží své přízvisko "Warm heart of Afrika". Ve srovnání s jinými zeměmi naráží cestovatel v Malawi na mimořádně vysoké procento chytrých lidí. Obvykle jim sice chybí vzdělání (z finančních důvodů), ale vynikají přirozenou inteligencí a hrdostí. Také jsou docela temperamentní, veselí a vtipní (zvlášť když přijde cizinec - "muzungu"). Obyvatelé Malawi pocházejí z několika různých etnických skupin, většina jich vyznává křesťanskou víru, část islám. Všechny národy se chovají vůči cizincům velmi přátelsky, otevřeně a nápomocně. Často je cítit anglická úslužnost jako k bývalým koloniálním pánům (nikoliv však nějaká zášť). Někdy celkem slušně požádají o poslání nějakého oblečení, bot nebo učebnic, ale nežebrají. Fakt je, že např. děti nosí své jedno tričko až do úplného unošení. V navštívených oblastech jsme potkali opravdu minimum žebráků, mrzáků nebo podvyživených dětí. Přitom současné sociální a ekonomické podmínky jsou v Malawi pro život obyčejných lidí velmi mizerné (vysoká nezaměstnanost, nehorázně vysoké ceny potravin a dopravy vzhledem k jejich příjmům). Bezpečnost je obecně velmi dobrá, Malawi je považováno za nejbezpečnější zemi černé Afriky. Samozřejmě ve velkých městech musíte být obezřetní (zvlášť v noci) a chovat se rozumně.

Domorodci mluví několika jazyky (podle etnických skupin). Úředním jazykem je čičewa a angličtina. Anglicky přitom mluví v podstatě každý včetně dětí, i většina nápisů a dokumentů je v angličtině. Z hlediska komunikace tedy v Malawi padá jazyková bariéra. Díky kompatibilnímu jazyku a mentalitě domorodců si budete moct s místními skvěle pokecat.

nahoru

Komunikace s domovem

Internet není příliš rozšířený (za 3 týdny jsme na něj narazili 4x) a připojení bylo vždy velmi pomalé. Internetové kavárny najdete ve větších městech, vyjímku na venkově představuje oblíbená osada Cape Maclear na jižním pobřeží jezera Malawi (wi-fi, platí se pomocí kupónů na dobíjení telefonu). Cena obvykle 400 Kw/h (45 Kč/h).

Mobilní síť je kompatibilní pouze s Vodafonem, ostatní naši operátoři nemají roaming. Opravdu výrazně se vyplatí koupit si místní SIM kartu s kreditem (celkem 400 Kw), ze které stojí SMS asi 1,50 Kč. SMS z domova je ale schopná přijímat opět pouze z Vodafonu! Signál je ve všech osídlených oblastech, nikoliv v horách (pouze na samém vrcholu Mt. Sapitwa).

Pohledy se dají sehnat na turistických místech (100 Kw), známky do světa na poštách (75 Kw), pohledy jdou asi 3 týdny.

nahoru

Očkování a malárie

Žádné očkování není povinné, ale doporučuje se proti žloutence A, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Tanzanie oficiálně vyžaduje od lidí přijíždějících z Malawi očkování proti žluté zimnici (mezinárodní očkovací průkaz), ale na přechodu Kyela/Iponga to nikdo nekontroloval.

V Malawi řádí malárie, zejména na jihu kolem Mulanje. Je žádoucí provádět prevenci (repelent, moskytiéra, po západu slunce světlé oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy). Doporučuje se antimalarikum Lariam – konzultujte osobně v některém očkovacím centru.

Bližší informace na www.vakciny.net.

nahoru

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Zimbabwe
4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare
tel.: 00263-4-700636
fax: 00263-4-720930
e-mail: harare@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/harare
úřední hodiny: Po-Pá 09.00-14.00

Velvyslanectví Malawi v Berlíně
Westfälische Strasse 86, Berlin, 10709
tel.: 004930-843 15 40
fax: 004930-8431 5430
e-mail: malawiberlin@aol.com
provozní hodiny: Po-Pá 09.00-12.00 13.00-16.30

nahoru
 

 

Africké umění tingatinga

Tingatinga je fascinující směr moderního afrického umění, který rozvinuli lidoví malíři v jižní Tanzanii a který odkazuje na naše zapomenuté pouto s přírodou. Harmonie naplno vyzařuje z těchto obrazů malovaných na plátně nebo na deskách i v našich evropských interiérech.

Mnoho informací, termíny výstav a možnost objednání obrazů najdete na webech www.Afrum.com a www.tingatinga.cz. Společnost Afrum založená Danem Augustou podporuje vývozem obrazů přímo obyčejné malíře, kteří tak vydělávají na živobytí svých rodin.